10. května 2020, neboli druhou květnovou neděli každoročně slavíme svátek našich úžasných maminek. Den matek je oslavou všech žen, které se matkami již staly, nebo jsou nastávající maminky, které nosí pod srdcem své ještě nenarozené dítě. Děti svým maminkám v tento den vzdávají poctu, opěvují je a obdarovávají je drobnými, většinou ručně vyrobenými dárky od srdce či květinami.

Den matek se slaví již odedávna. Například ve starověkém Řecku se slavil den plodnosti matek a v tento den tamní lidé uctívali pohanskou bohyni Rhey neboli Kybelé, matku bohů.

V Anglii se slavila Mateřská neděle již v 16. století. Svátek Mateřské neděle připadal na poslední neděli před Velikonocemi. Služebnictvo v tento den dostávalo volno, aby mohlo svátek strávit se svými matkami, či v rodném městě.

V Americe den matek vznikl již v roce 1907 na počest Anny Reeves Jarvisové, která bojovala za to, aby byl tento den oficiálně označen za státní svátek. Poprvé se tento den slavil o rok později a v roce 1914 jej tehdejší prezident Woodrow Wilson oficiálně označil za celonárodní svátek, který se koná vždy druhou květnovou neděli, přesně jako u nás.

V roce 1923 se začal svátek matek slavit také v Československu. Propagovala jej Alice Masaryková a přesto, že byl svátek za komunismu potlačován, udržel se a slavíme jej s láskou dodnes.

Matky jsou pro nás nejdůležitějším člověkem na světě, hlavně proto, že nám daly život a i poté o nás navždy budou pečovat a hýčkat nás. Oplaťme jim jejich lásku vyjádřením našich citů v podobě malého dárku vyrobeného od srdce, kyticí květin, polibkem, nebo vlídnými slovy.

Pokud Vás nenapadá, čím mamince udělat radost, vyrobte jí třeba jednoduchý náramek, díky kterému si na Vás vzpomene pokaždé, když se na něj podívá. Můžete do náramku zakomponovat přívěsky či korálky s motivy srdce, nekonečna nebo rodiny a vykouzlit jí tak úsměv na tváři.

Oslavme společně tento den a vzdejme hold všem našim maminkám.