Nosíte náramky z korálků a rádi byste je něčím ozvláštnili? Skvělou variantou jsou náramky z provázků. Oblíbí si je také ti, kteří náramky nenosí vůbec, a to třeba z důvodu, že jim překáží. Náramek z provázku je jemný, a proto mnohdy ani nebudete vědět, že jej máte na ruce.

Nabízí se spoustu variant. Vybrat si můžete od těch nejjemnějších, kde navléknete pouze jeden korálek, přívěsek, nebo cokoli Vás napadne až po náramek plný korálků, který se nazývá Shamballa náramek. Velikou výhodou těchto náramků je, že mají nastavitelné, přesným názvem drhané zapínání, sedí na všechna zápěstí a můžete si je utáhnout a povolit dle potřeby.

Pokud jste si náramky oblíbili a máte rádi, když se třpytí nebo jsou zkrátka více vidět, rozhodně se nebojte náramky vrstvit. Vyrobte si náramky, které budou mít něco společného. Buďto barvu kovových komponentů či korálků, které do náramku použijete nebo třeba jen opakující se barvu provázků. Nebojte se experimentovat a zkuste něco nového. Vrstvení je trendy!

Nevíte, jak si náramek z provázků vyrobit? Tak to jste na správném místě! Pokusíme se Vám co nejdetailněji popsat, jak na to.

Na výrobu Shamballa náramku z provázku s drhaným zapínáním budete potřebovat:

• jakoukoliv podložku se dvěma klipy

nylonový provázek

• libovolné korálky, komponenty, či přívěsky

• zapalovač

• dvě (alespoň trošku šikovné) ruce

1. Ustřihněte si 3 kusy provázku.

40 cm – základní provázek pro navlékání korálků délka náramku

125 cm – fixační provázek pro oplétání korálků

30 cm – provázek na drhané zapínání

2. Připravte si libovolnou podložku, na kterou v horní a spodní části přichytíte 40 cm základní provázek dvěma klipy. Na provázek navlékněte korálky a komponenty.

3. Přehněte si fixační provázek o délce 125 cm na polovinu a v místě poloviny přichyťte fixační provázek k základnímu provázku tam, kde budete chtít začít plést.

4. Uchopte levý provázek a provlékněte jej pod základním provázkem. Následně konec levého provázku přeložte přes pravý provázek.

5. Pravý provázek provlékněte nad základním a poté skrz smyčku utvořenou z levého provázku.

6. Vytvoříte tím tvar preclíku.

7. Jakmile uzlík utáhnete, stejným způsobem vytvořte uzlík také zrcadlově.

Uchopte pravý provázek a provlékněte jej pod základním provázkem. Následně konec pravého provázku přeložte přes levý provázek.

Levý provázek provlékněte nad základním a poté skrz smyčku utvořenou z pravého provázku a utáhněte.

8. Střídavě tyto dva kroky neustále opakujte, dokud nebudete mít upletenou část, kde začnete do náramku vplétat korálky.

9. Uzlík provedete úplně stejně také při zaplétání korálků. Posunete si korálek k uzlíku a zajistíte jej dalším uzlíkem.

10. Mezi jednotlivými korálky vždy udělejte další, alespoň jeden samostatný uzlík pro zafixování korálku. Čím víc uzlíků vytvoříte, tím dál od sebe korálky budou usazeny.

11. Takto postupujte dokud neopletete všechny korálky.

12. Druhou stranu náramku dokončete stejným způsobem jakým jste začali, aby byl náramek souměrný.

13. Po upletení stejného počtu uzlíků jako na začátku, pořádně poslední uzlík utáhněte a konce provázků, kterými jste středový provázek oplétali ustřihněte. Nechte čouhat krátké konce, které následně zatavte zapalovačem a roztavenou část rychle, ale opatrně zahlaďte k uzlíkům náramku.

14. Provázky, které budete oplétat zapínáním položte proti sobě, tak aby se protínaly. Uprostřed těchto provázků udělejte uzlík z 30 cm provázku, který jste si nachystali na drhané zapínání.

15. Zapínání budete plést úplně stejným způsobem jako náramek. Délku zapínání si určete dle vlastní potřeby. Konce provázku, ze kterého jste pletli zapínání opět ustřihněte a zatavte zapalovačem.

16. Koncovky náramku si zkraťte na požadovanou délku a navlékněte na ně dvě kuličky jako závaží. Tyto dvě kuličky zajistěte uzlíky. Konec provázku u uzlíků opět můžete zatavit zapalovačem.

Máme hotovo .

Pro výrobu jednoduššího náramku z provázku s drhaným zapínáním budete potřebovat:

nylonový provázek

• libovolné korálky, komponenty, či přívěsky

• zapalovač

• dvě (alespoň trošku šikovné) ruce

1. Ustřihněte si 2 kusy provázku.

40 cm – základní provázek pro navlékání korálků – délka náramku

30 cm – provázek na drhané zapínání

2. Do středu provázku navlékněte korálek, mezidíl či přívěsek, který můžete zafixovat uzlíky.

3. Zapínání a konce náramku se závažíčky vytvořte úplně stejně jako u shamballa náramku.

Jednoduchý provázkový náramek je na světě.

Vyzkoušejte tvořit z provázků zajímavé a neotřelé náramky. Když se uzlíky jednou naučíte, pletení bude hračka a především zábava. Navíc se tyto náramky hodí opravdu ke všemu a skvěle se kombinují s korálkovými náramky, či hodinkami.

Díky provázkovým náramkům uděláte velmi jednoduše radost vašim blízkým a vykouzlíte tak pro ně jedinečný dárek! Velkou výhodou je, že nemusíte řešit obvod zápěstí obdarované osoby. Náramky jsou díky drhanému zapínání nastavitelné a tím pádem sedí v podstatě komukoliv.

Do provázkových náramků se dá velmi jednoduše zakomponovat přívěsek či mezidíl s jakoukoliv symbolikou. Každý symbol má svůj význam a každý si tak vybere ten neoblíbenější. Symboly na provázkovém náramku vyniknou a zazáří. Například srdce, křížek, andílek a spousty dalších symbolů, jsou pro většinu tvořilek srdeční záležitostí.

A nezapomeňte, dárkem vyrobeným od srdce vždy uděláte největší radost.

Inspirujte se a tvořte. Představivosti se meze nekladou.