Nedávno jsme pro Vás vytvořili tutoriál na výrobu náušnic z perel a v návaznosti na to, nás napadlo, že by Vás mohlo zajímat, jak vlastně takové perly vznikají a odkud pochází.

V dnešní době je nabídka perel opravdu široká a vybírat si můžete nejen z přírodních či syntetických perel, protože se přírodní perly dále dělí na spoustu dalších druhů. To, že je perla přírodní a tím pádem originální, ještě neznamená, že si perly nemůže dovolit každý.

Perly, o kterých mluvím jsou například perly říční. Nedorůstají do velkých rozměrů, rostou relativně rychle a v perlorodce jich vyroste podstatně více na rozdíl od mořských perel. Sladkovodní perlorodka je schopna vyprodukovat až 20 perel, zatím co mořská perlorodka je většinou obdařena pouze 1 – 3 perlami. Proto jsou mořské perly mnohem vzácnější než sladkovodní.

Sladkovodní neboli takzvané říční perly v dnešní době nerostou téměř nikde ve volné přírodně. Vody, ve kterých dříve běžně perlorodky prospívaly, postupem času a vlivem změny minerálů a jiných složek ve vodě, přestaly být pro perlorodky vyhovující. Proto se perlorodky začaly chovat na farmách a vznikají tak perly kultivované. To však neznamená, že by perly nebyly přírodní. Perlorodka přirozeně obaluje perlu vrstvami perletě, jen jí k tomu dopomáhá člověk, který stabilizuje potřebné složky a minerály ve vodě, která perlorodce prospívá.

Kultivované perly vznikají tak, že se do perlorodky opatrně vloží několik zrníček písku, ze kterých se postupně po uplynutí několika let stanou perly. Čím méně zrníček písku se do perlorodky vloží, tím větší perličky nakonec v perlorodce vyrostou.

Stejně to funguje i u mořských perel. Mořské perly, ale na rozdíl od sladkovodních rostou nejen na farmách, ale také ve volné přírodě na dně moří. Tyto perly jsou však jedny z nejdražších na světě. Vylovují je lovci perel a získat je, je velmi náročné. Proto jsou pak náležitě ohodnoceny.

Mořské perly, které jsou loveny v přírodě se dělí na následující.

Perly Akoya – Jedná se o jedny z nejmenších mořských perel. Perly Akoya jsou ve většině případech v bílém až narůžovělém zbarvení. Tyto perly se velmi podobají jedna druhé a proto jsou jedy z nejpoužívanějších perel. Společně pak tvoří nádherný náhrdelník, náramek a jiné šperky.

Tahitské perly – Tahitské perly vynikají především svou tmavou barvou a výrazným perleťovým leskem. Tyto perly již dorůstají do větších rozměrů a patří mezi velmi vzácné perly. Tahitské perly se používají především v luxusních klenotnictví a vyrábějí se z nich šperky, do kterých se zasazují také brilianty a jiné drahé kameny. Jejich barvu ovlivňuje voda, ve které perly vyrůstají. Tahitské perly pocházejí z oblasti Francouzské Polynésie.

Perly jižních moří – Tyto perly jsou jedny z nejvzácnějších perel na světě. Jsou velice výjimečné a to především rozmanitostí barev a velikostí, kterých se dorůstají. Perly jižních moří se dorůstají 8 – 22 mm a vyskytují se například v bílém, krémovém, růžovém, šedém či zlatém zbarvení.

Perly Mabe – Pod názvem perla Mabe se ukrývají perly ve tvaru polokoule. Z jedné strany zaoblené jako klasická perla a z druhé strany ploché. Tyto perly rostou jednou stranou přiložené ke skořápce perlorodky a proto se perleť nemůže obalit ze všech stran perly. Z perel Mabe se většinou vyrábí prsteny, přívěsky či náušnice a perla se připevňuje plochou částí ke šperku.

Barokní perly – Perlám s nepravidelným vlnitým a vroubkovaným tvarem se říká Barokní perly. Tyto perly jsou velmi atraktivní a vzhledem k tomu, že nejsou dokonale kulaté, můžete si je pořídit za velmi příznivou cenu. U barokních perel se kromě tvaru hodnotí především lesk, velikost a barva perly. Barokní perly mohou být jak mořské tak i sladkovodní.

Perly jsou nadčasové, takže s nimi nemůžete šlápnout vedle, a také se staly poznávacím znamením aktuálně moderního vintage stylu. Pro velký zájem se neustále snažíme naši nabídku perel rozšiřovat. Původně jsme začali s voskovanými perlami, které jsou uvnitř skleněné a jejich povrch je upraven do požadovaného odstínu a lesku povoskováním. Výhoda těchto perel je, že jsou cenově nejdostupnější a udělají parádu za pár korun. Těchto perel pro Vás máme v nabídce opravdu mnoho, a to ve spoustě barvách i velikostech.

Poté jsme do nabídky zařadili takzvané Shell perly. Tyto perly jsou vyrobeny rukou člověka, ale jejich výroba spočívá v nabalování vrstev perleti na sebe, dokud nevznikne krásná perla v požadované velikosti. Perla je tedy vyrobena z přírodního materiálu, kterým je perleť. Shell perly oplývají dokonalým tvarem a leskem. Tyto perly jsou následně dobarvovány do požadovaného odstínu.

Dalšími perlami, které nabízíme jsou perly Swarovski. Jejich jádro je vyrobeno z křišťálového skla Swarovski a povrch je následně ošetřen inovativní povrchovou úpravou, která dodá křišťálovému korálku dokonalý perleťový lesk a příjemně hladký povrch. Swarovski perly jsou velmi odolné, slušivé a rozhodně si je oblíbíte. Vybrat si můžete z mnoha barevných provedení.

Prozatím poslední perly, které jsme Vám představili jsou právě perly Barokní, které jsem již dříve zmiňovala. Barokní sladkovodní perly mají své osobité kouzlo a velkou výhodou je, že každá z perel je naprostý unikát. Víte tak naprosto jistě, že nikdo na světě nemá úplně stejnou perlu jako je právě ta Vaše.

Zkuste si z perel vytvořit jednoduchý šperk jako je například náramek, náhrdelník, náušnice či prsten a uvidíte, že si perly zamilujete stejně jako my.

Návod na výrobu náušnic z perel naleznete ZDE.